Wystawa przedstawia historię niezwykłego miasta, które choć zostało doszczętnie zniszczone, to jednak nigdy nie udało się pokonać ducha jego mieszkańców. Losy Warszawy i jej najpiękniejszych miejsc wydawały się przesądzone. Stolica Polski miała nigdy nie podnieść się z gruzów. Jej zgliszcza stały się symbolem zwycięstwa zła, okrucieństwa i klęski. Jednak – jak pisał poeta, który całym sercem i duszą kochał Warszawę – odrosła „jak grom od ziemi”, wbrew wszystkiemu, co miało ją zniszczyć na zawsze.

Archiwalne kadry ukazujące zniszczoną powojenną Warszawę pochodzą ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego. Współczesne zdjęcia wykonał fotograf na zlecenie Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza.

Zdjęcia wydrukowano metodą druku soczewkowego 3D. Zastosowanie tej technologii pozwoliło uzyskać oryginalny efekt zmieniających się naprzemiennie obrazów archiwalnych we współczesne.

Plansze eksponowane będą przez 63 dni na ogrodzeniu budynku Centrali PGNiG SA w Warszawie od ul. M. Kasprzaka 25. Od dzisiaj rozpoczynamy także cykl ukazujący wystawę w wersji elektronicznej
Zapraszamy do oglądania i śledzenia naszego Facebooka https://www.facebook.com/fundacjapgnig