W 78 rocznicę ponownego (po II wojnie światowej), uroczystego otwarcia Gazowni Warszawskiej na Woli zapraszamy do zapoznania się z nową wystawą planszową „Domowy sprzęt na gaz”, która eksponowana jest na ogrodzeniu budynku Centrali PGNiG Grupa Orlen w Warszawie od ul. M. Kasprzaka.

Eksponaty przedstawione na wystawie pochodzą ze zbiorów Muzeum Gazowni Warszawskiej, a ich zdjęcia wydrukowano metodą druku soczewkowego 3D. Zastosowanie tej technologii pozwoliło uzyskać oryginalny efekt zmieniających się naprzemiennie obrazów.

Wystawa ukazuje zbiór 12 eksponatów, które stanowią namacalny znak globalnych przemian cywilizacyjnych związanych z rewolucją gazową. Używanie sprzętu na gaz to metoda wygodniejsza, czystsza i bezpieczniejsza od węgla. Gaz pochodził z budowanych już od początków XIX wieku miejskich gazowni. W II Rzeczypospolitej instalacja gazowa była powszechna w warszawskich gospodarstwach domowych. Od 1919 r. było w nią wyposażonych już niemal 44% posesji.

Gaz służył nie tylko do ogrzewania i gotowania, ale także do wielu innych urządzeń domowych. Kuchenki, grzejniki, chłodziarki czy żelazka na gaz sprawiły, że życie stało się wygodniejsze i płynęło szybciej – w rytm rewolucji przemysłowej.

Od jutra rozpoczynamy cykl ukazujący plansze wystawy w wersji elektronicznej. Zapraszamy do śledzenia naszego Facebooka
Facebook MGW