W 165 rocznicę rozświetlenia ulic Warszawy zapraszamy do zapoznania się z nową wystawą planszową, która eksponowana jest na ogrodzeniu budynku Centrali PGNiG w Warszawie od ul. M. Kasprzaka 25.

27 grudnia 1856 r., wzdłuż ulic Ludnej, Książęcej, Nowego Światu i Krakowskiego Przedmieścia oraz na placu Zamkowym zapłonęły latarnie gazowe. Po dziś dzień możemy przespacerować się warszawskimi ulicami, które oświetla gazowy płomień. Zabytkowe latarnie wprowadzają spacerowiczów w tajemniczy nastrój za sprawą delikatnego i nastrojowego blasku, jaki emitują. Obecnie w stolicy jest ponad 200 lamp gazowych. Wystawa przedstawia unikalne fotografie latarni, które znajdują się na terenie całego miasta.

Archiwalne kadry ukazujące Agrykolę pochodzą ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego. Współczesne zdjęcia wykonano na zlecenie Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza.

Zdjęcia wydrukowano metodą druku soczewkowego 3D. Zastosowanie tej technologii pozwoliło uzyskać oryginalny efekt zmieniających się naprzemiennie obrazów.