Poznaliśmy zwycięzców programu EKOczynni

31 lipca poznaliśmy zwycięzców programu edukacyjno-ekologicznego EKOczynni organizowanego przez Fundację PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza. Komisja Konkursowa spośród wszystkich przesłanych projektów wybrała laureatów pierwszej edycji programu!

EKOczynni to program dla szkół średnich, którego celem jest promowanie ochrony środowiska i oświata, w szczególności popularyzacja i upowszechnianie świadomości i odpowiedzialności ekologicznej wśród młodzieży szkolnej. Osoby zainteresowane udziałem mogły przesłać pracę konkursową w dwóch kategoriach – indywidualnej lub zespołowej. Praca indywidualna polegała na stworzeniu plakatu związanego z ochroną środowiska. Konkurs dla zespołów został podzielony na dwa rodzaje – projekty realizowane oraz projekty planowane.

Pula dofinansowań i nagród w konkursach wynosi 350 000 złotych. Dodatkowo laureaci konkursu dla zespołów otrzymali praktyczne zestawy nagród rzeczowych. Nagrodami były: bagażnik rowerowy, torba i bidon do wygodnego i ekologicznego przemieszczania się. Hamak, słuchawki i ładowarka solarna, by wypoczywać w zgodzie z naturą. Budka lęgowa i doniczki, by wspomagać ekosystem oraz zgniatarka do butelek i woreczki, by produkować mniej odpadków.

Do programu zarejestrowało się ponad 260 zespołów, które przesłały ponad 240 projektów ekologicznych zmian. Natomiast do konkursu indywidualnego zgłoszonych zostało ponad 1740 prac graficznych w formie plakatów.

Od 20 czerwca Komisja Konkursowa w składzie: dr hab. prof. ucz Małgorzata Suska Malawska – dyrektor Instytutu Biologii Środowiskowej, Wydział Biologii UW, dr Jakub Szczęsny – architekt, wykładowca Politechniki Warszawskiej, Maciej Siuda – architekt, wykładowca w School of Form oraz troje przedstawicieli Fundacji PGNiG, oceniała przesłane materiały. 31 lipca na stronie eko-czynni.pl zostały ogłoszone wyniki.

Laureatami zostali w konkursie EKO-ART zostali:
1. Agata Jankowiak – III Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Lesznie
2. Dominika Kiedyk – Liceum Sztuk Plastycznych w Gronowie Górnym
3. Julia Twardoń – Szkoła Organizacji i Zarządzania w Cieszynie

Laureatami w konkursie EKO-PROJEKTY (kategoria projekty realizowane) zostali:
1. Pomorskie Szkoły Rzemiosł w Gdańsku – zespół: “EKO-PSR” – projekt: “Ochrona ropuchy szarej”
2. Akademickie Liceum Ogólnokształcące Politechniki Białostockiej – zespół: “ALO PB” – projekt: “Pojazd do pomiarów jakości powietrza”
3. Technikum w Czaplinku – zespół: “Na ratunek jeziorom lobeliowym” – projekt: “Na ratunek jeziorom lobeliowym”

Laureatami w konkursie EKO-PROJEKTY (kategoria projekty planowane) oraz beneficjentami dofinansowania zostali:
1. Zespół Szkół Zawodowych im. Powstańców Wielkopolskich w Gostyniu – zespół: “ZSZ Gostyń” – projekt: “Automatyczny System Uprawy Roślin”
2. I Liceum Ogólnokształcące Collegium Gostomianum w Sandomierzu – zespół: “Drużyna Strażników Bioróżnorodności” – projekt: “Ogród – oaza bioróżnorodności”
3. Szkoły Lider w Lublinie – zespół: “Uczniowie 2 LO szkoły Lider” – projekt: “Pocket park”

Ponadto komisja wybrała dwie szkoły, które otrzymają dofinansowanie swoich projektów ekologicznych:
1. Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 1 w Łęczycy im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego – zespół: “Łęczyckie Diabełki” – projekt: “Aplikacja DOŚ – system rejestrowania nielegalnych wysypisk śmieci oraz pomocy ich utylizacji”
2. Zespół Szkół Mechanicznych im. gen. Władysława Andersa w Rzeszowie – zespół: “Mechatronicy” – projekt: “Ecobuoy Duck”

Program był prowadzony pod patronatem Ministra Edukacji i Nauki, Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Uniwersytetu Warszawskiego, Politechniki Warszawskiej, School of Form oraz Polskiego Radia.