We wrześniu 2016 roku mija 70. rocznica jednej z największych zbrodni komunistycznych na Żołnierzach Wyklętych – akcji UB pod kryptonimem „Lawina”. Finał tej akcji rozegrał się na Opolszczyźnie, w okolicach Starego Grodkowa. To właśnie tam, po kilku latach poszukiwań i śledztwa IPNu, zespół prof. Krzysztofa Szwagrzyka odnalazł szczątki 200 żołnierzy NSZ z oddziału kpt. Henryka Flame ps. „Bartek”.

Scenariusz filmu powstał w oparciu o książkę Macieja Nowaka „Operacja Lawina. Przemilczana zbrodnia UB”, archiwalne reportaże TVP3 Opole oraz efekty bieżących prac IPN w tej sprawie.

We wrześniu 1946 roku żołnierze z oddziału „Bartka” byli przekonani, że trwa akcja ich ewakuacji na zachód. W rzeczywistości była to operacja Urzędu Bezpieczeństwa, który wprowadził w ich szeregi swoich agentów. Oddział został podzielony na trzy transporty, które jechały z Podbeskidzia, rzekomo, na zachód. Zatrzymały się na Opolszczyźnie. Żołnierze dostali kolację, zostali poczęstowani zatrutym alkoholem. O świcie zaczęła się ich likwidacja. Żołnierzy zabijano strzałem w tył głowy, innych wysadzano w powietrze w trakcie snu.

Premiera filmu przewidziana jest na przełom września i października 2016.