Iskra Pamięci po raz kolejny zapłonęła

W dniu Wszystkich Świętych we Lwowie po raz 17. odbyła się akcja „Światełko Pamięci dla Cmentarza Łyczakowskiego”, zorganizowana przez Konsulat Generalny RP. W tym roku na jednej z największych polskich nekropolii zapłonęło ponad 20 tysięcy zniczy.

Fundacja PGNiG, w ramach akcji Iskra Pamięci, również miała w tym swój udział. Wsparliśmy harcerzy z Polski i ze Lwowa, którym przekazaliśmy darowiznę na organizację wydarzenia oraz spotkań jemu towarzyszących.

Harcerze m.in. zakupili znicze, wstążki oraz niezbędne materiały potrzebne do czyszczenia grobów.

Od godzin porannych na Cmentarzu Łyczakowskim i Cmentarzu Orląt Lwowskich przedstawiciele polskiej społeczności Lwowa i obwodu lwowskiego, uczniowie szkół, przedstawiciele Konsulatu Generalnego RP we Lwowie oraz harcerze ze Lwowa i z Polski zapalali białe i czerwone znicze nie tylko na mogiłach wybitnych Polaków i swoich bliskich, ale również na opuszczonych grobach.
Biskup Edward Kawa odprawił przy tym uroczystą Mszę Świętą, a Harcerze wystawili wartę honorową przy kwaterze „Orląt Lwowskich”.

Po zapadnięciu zmroku Cmentarz Łyczakowski i Cmentarz Orląt Lwowskich płonęły tysiącami białych i czerwonych lampek tworząc wyjątkową atmosferę.

Pamiętamy o naszych Rodakach, o naszych Bohaterach i wszystkich, którzy walczyli za wolność.

Iskra Pamięci potrwa do 11 listopada 2020 i obejmie kolejne cmentarze w okręgu lwowskim, tj. Cmentarz w Stryju, w Mościskach i w Borysławiu.