W Muzeum Gazowni Warszawskiej 20 i 22 października odbyły się obchody Światowego Dnia Energii, które przyciągnęły zarówno uczniów, ekspertów z branży energetycznej, jak i mieszkańców stolicy zainteresowanych przyszłością energii.
Wydarzenia miały na celu promowanie zrównoważonego rozwoju i nowoczesnych rozwiązań energetycznych.
20 października odwiedzający Muzeum Gazowni Warszawskiej mogli zdobyć i poszerzyć wiedzę m.in. o produkcji i wykorzystaniu energii z wiatru czy atomu, o możliwościach zastosowania wodoru w transporcie. Poznanie tych, najnowszych, bardziej przyjaznych środowisku technologii stosowanych w sektorze energetyczno-paliwowym, umożliwiła wystawa modeli m.in. turbiny wiatrowej, reaktora modułowego SMR czy stacji tankowania wodoru. Uczestnicy mogli przyjrzeć się z bliska specjalnej ekspozycji „Mały atom”, koncentrującej się na efektywności energii jądrowej i jej potencjale dla zrównoważonego rozwoju. Nie zabrakło również warsztatów, podczas których najmłodsi mogli własnoręcznie zbudować wiatrak z materiałów pochodzących z recyklingu. Wydarzenie uświadomiło uczestnikom, jak ważna jest rola energii w kształtowaniu przyszłości naszej planety oraz jak wielki potencjał tkwi w nowoczesnych, ekologicznych rozwiązaniach.
22 października odbyło się natomiast spotkanie naukowe dla uczniów wolskich szkół średnich. Warszawscy licealiści i eksperci Grupy ORLEN rozmawiali o potencjale OZE, o szansach i wyzwaniach związanych ze zrównoważonym rozwojem oraz o ryzykach klimatycznych i ich wpływie na sektor energetyki i paliw.
Zależało nam, aby konferencja naukowa i warsztaty miały charakter międzypokoleniowego dialogu między biznesem a młodymi ludźmi, stojącymi u progu wyboru dalszej ścieżki nauki i kariery, często bardzo świadomymi spraw związanych z koniecznością poszanowania zasobów oraz wyzwań stojących przed nami w obliczu transformacji energetycznej. Chyba nie ma lepszej okazji do nawiązania takiego dialogu, niż Światowy Dzień Energii – podsumowała Prezes Fundacji PGNiG Kinga Szewczyk.