Grupa ORLEN

2017-06-14

Uroczysty finał I edycji programu Fundacji PGNiG „Być jak Ignacy”

159 zgłoszonych szkół, prawie 3000 zaangażowanych uczniów, 16 zwycięzców, w tym 4 wyróżnienia specjalne i jedna Szkoła Roku – oto bilans I edycji programu edukacyjnego Fundacji PGNiG „Być jak Ignacy”. Organizatorzy już teraz zapraszają szkoły do kolejnej edycji po wakacjach.
Ilustracja

Tytuł Szkoły Roku trafił do Szkoły Podstawowej w Podchojnach (woj. świętokrzyskie). Jej uczniowie zorganizowali konkurs na temat Ignacego Łukasiewicza, angażując również społeczność lokalną. Zainicjowali „Tydzień z Ignacym Łukasiewiczem” oraz stworzyli galerię portretów znanych wynalazców i naukowców. W realizację programu włączyli rodziców, uczniów z innych szkół oraz lokalne władze. Uczniowie zorganizowali m.in. spotkanie z jednym z ambasadorów programu, nagradzanym w kraju i zagranicą wynalazcą – Petrosem Psyllosem.

– Program edukacyjny „Być jak Ignacy” to przede wszystkim nauka poprzez zabawę. Wierzymy, że sukcesy młodych pokoleń naukowców będą w przyszłości stanowić podstawę ich wielkich osiągnięć. To nasza inwestycja w przyszłość polskiej nauki – powiedziała Magdalena Zegarska, wiceprezes PGNiG SA.

„Być jak Ignacy” to program edukacyjny połączony z konkursem dla szkół podstawowych, które mogą ubiegać się o tytuł Naukowej Szkoły im. Ignacego Łukasiewicza i nagrody. W tym roku tytuł trafił do placówek, których uczniowie przeprowadzili najciekawsze działania związane z promocją nauki i postacią Ignacego Łukasiewicza. Wszystkie zwycięskie projekty udowodniły, że wiedza zdobyta przez odkrywanie, eksperymentowanie i zabawę
to najskuteczniejsza forma edukacji.

Do Konkursu o tytuł Naukowej Szkoły Ignacego przystąpiło 159 szkół podstawowych z całej Polski. W ramach projektu uczniowie wraz z nauczycielami założyli koła naukowe, gdzie poszerzali wiedzę z zakresu nauk ścisłych i przyrodniczych korzystając z nowoczesnych narzędzi edukacyjnych przygotowanych przez twórców programu.

Oficjalna gala zwieńczająca I edycję programu edukacyjnego fundacji PGNiG odbyła się 13 czerwca br. w Muzeum Gazownictwa w Warszawie. Wśród laureatów konkursu znalazło się 16 szkół z całej Polski.
Szkoły otrzymały nagrody pieniężne, które zostaną przeznaczone na wybrany przez uczniów, np. zakup sprzętu komputerowego dla szkół.

– Cieszymy się, że nasz program został tak pozytywnie odebrany przez uczniów, nauczycieli i rodziców. Już teraz zapraszamy do udziału w kolejnej edycji konkursu, która wystartuje
po wakacjach – powiedział Zbigniew Kajdanowski, prezes Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza.
Podczas wręczenia nagród w Muzeum Gazownictwa Fundacja PGNiG po raz pierwszy zaprezentowała specjalne mobilne laboratorium. Od września będzie odwiedzało szkoły, które wygrały w konkursie. Na pokładzie specjalnie zaadoptowanego autobusu będą odbywać się zajęcia dydaktyczne, pokazy, warsztaty, eksperymenty i projekcje filmów edukacyjnych.

Szczegółowe informacje i wszystkie elementy składające się na program „Być jak Ignacy” dostępne są na platformie internetowej www.bycjakignacy.pl. Zapraszamy także profil programu na Facebooku: www.fb.com/bycjakignacy

Program „Być jak Ignacy” został objęty Patronatem Honorowym Marszałka Sejmu RP Marka Kuchcińskiego oraz Minister Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej.

WOK 8129
WOK 8165