W praktyce oznacza to, że wielu z nich nie ponosi żadnych kosztów za gaz. W 2018 roku program został rozszerzony o górników, którzy w stanie wojennym brali udział w strajku w kopalni „Wujek” oraz o ich rodziny. Teraz, w 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, do programu dołączają żołnierze walczący w wojnie obronnej w 1939 roku.
– Bohaterowie Września 1939 roku, którzy stawili czoła przeważającym siłom dwóch wrogich armii, zasługują na nasz szacunek i uznanie. To od nich rozpoczęła się długa droga, na końcu której czekała wolność Polski – powiedział Piotr Woźniak, prezes PGNiG. – Pamięć historyczna jest dla nas niezwykle ważna, dlatego chcemy uhonorować kombatantów i przypomnieć społeczeństwu ich zasługi. „Rachunek Wdzięczności” to również ważny element edukacyjny, pomagający kształtować postawy patriotyczne.
Do tej pory do programu przystąpiło ponad 1100 beneficjentów – 505 bohaterów Powstania Warszawskiego oraz 658 górników z Wujka. Łączna wartość udzielonego im dotychczas wsparcia w postaci ulg w rachunkach za gaz to ponad 1,1 mln złotych. Teraz o dofinansowanie będą mogli ubiegać się uczestnicy kampanii wrześniowej, którzy walczyli z najeźdźcą zarówno z zachodu jak i ze wschodu.
„Rachunek Wdzięczności PGNiG” realizowany jest przez Fundację PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza w ramach programu „Rozgrzewamy Polskie Serca”. Dzięki tej inicjatywie PGNiG zdobyło główną nagrodę BohaterON 2019 im. Powstańców Warszawskich w kategorii „firma”. W 2016 roku program otrzymał prestiżową nagrodę „Strażnik Pamięci”. Celem „Rachunku Wdzięczności PGNiG” jest przypominanie o ważnych wydarzeniach z historii naszego kraju, przybliżanie życiorysów bohaterów i propagowanie postaw patriotycznych.