Od września 2021 do maja 2022 trwała VI edycja programu edukacyjnego Być jak Ignacy, którego organizatorem jest Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza. Program skierowany był do szkół podstawowych. Celem przedsięwzięcia była popularyzacja polskiej nauki oraz pielęgnowanie pamięci o wybitnych polskich naukowcach. Patronem Honorowym programu był Minister Edukacji i Nauki, a patronat medialny sprawowało Polskie Radio.

Być jak Ignacy – ciekawe zajęcia edukacyjne i konkurs dla kół naukowych

Program polegał na realizacji zajęć na podstawie dostarczonych scenariuszy lekcji i materiałów filmowych. Nauczyciele rejestrowali koła naukowe i otrzymywali interaktywne materiały dydaktyczne oraz wskazówki do realizacji zajęć. Ponadto realizowali wiele dodatkowych działań jak np. promowanie działalności koła naukowego w społeczności lokalnej.

Programowi towarzyszył konkurs dla kół naukowych. Grupy przez cały rok szkolny otrzymywały punkty za realizację zadań i przygotowanie prac konkursowych.

W tej edycji oprócz znakomitych naukowców historycznych uczestnicy mogli poznać także współczesnych badaczy, którzy chętnie podzielili się swoim doświadczeniem i wiedzą oraz opowiadali na czym polega praca naukowa.

Laureaci konkursu

Po 15 najlepszych zespołów w obu kategoriach wiekowych (klasy 1-3 i 4-8) otrzymało tytuł Naukowej Szkoły Ignacego. Łącznie przyznanych zostało 30 tytułów i nagród! Oto lista zwycięzców:

W kategorii klas 1-3:

1. Szkoła Podstawowa im. Stanisławy Grelli we Wrocance
2. Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Edwarda Szylki w Ożarowie
3. Szkoła Podstawowa nr 80 we Wrocławiu
4. Szkoła Podstawowa im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Marcinkowicach
5. Szkoła Podstawowa im. Króla Zygmunta w Wasilkowie
6. Zespół Szkolno-Przedszkolny w Piątnicy
7. Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 7 (Szkoła Podstawowa nr 11) w Tomaszowie Mazowieckim
8. Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3 im. J. Lompy w Grodkowie
9. Katolicka Szkoła Podstawowa im. ks. Piotra Skargi w Warszawie
10. Szkoła Podstawowa nr 10 im. Ks. Jana Twardowskiego w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 w Czechowicach-Dziedzicach
11. Szkoła podstawowa nr 64 w Krakowie
12. Zespół Szkół Samorządowych w Roczynach
13. Akademia Sukcesu, Nasza Szkoła, Prywatna Szkoła Podstawowa nr 8 im. M. Konopnickiej w Białymstoku
14. Szkoła Podstawowa w Tujsku
15. Szkoła Podstawowa im. Powstańców Śląskich w Nędzy

W kategorii klas 4-8:

1. Szkoła Podstawowa w Tujsku
2. Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Głuchołazach
3. Szkoła Podstawowa im. 30 Poleskiej Dywizji Piechoty AK w Grabanowie
4. Szkoła podstawowa nr 11 w ZSP nr 7 w Tomaszowie Mazowieckim
5. Szkoła Podstawowa nr 1 im. Kazimierza Wielkiego w Brzezinach
6. Szkoła Podstawowa Omega im. Górnośląskich Noblistów w Katowicach
7. Szkoła Podstawowa im. Leśników Polskich w Gębicach
8. Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 6 w Nowym Sączu (Szkoła Podstawowa nr 18 oraz Miejskie Przedszkole nr 12)
9. Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Kostomłotach
10. Szkoła Podstawowa nr 5 im. Janusza Korczaka w Jaworze
11. Szkoła Podstawowa nr 5 im. Janusza Korczaka w Jaworze
12. Szkoła Podstawowa nr 38 im. Tadeusza Kościuszki w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi i Specjalnymi w Sosnowcu
13. Publiczna Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Kadłubie
14. Szkoła Podstawowa nr 3 im. Armii Krajowej w Pcimiu
15. Szkoła Podstawowa w Zespole Szkół Publicznych w Skołyszynie

Szkoła, która uzyskała największą liczbę punktów z obu kategorii wiekowych otrzymała tytuł Szkoły Roku 2021/2022. Laureatem została:

Szkoła Podstawowa im. Stanisławy Grelli we Wrocance

Koło naukowe „Głodziaki” przez cały rok szkolny sumiennie wykonywało zadania na platformie internetowej, a ich praca konkursowa otrzymała najwyższe oceny spośród wszystkich prac zgłoszonych przez uczestników. Serdecznie gratulujemy!

Wyniki programu

Program „Być jak Ignacy” z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Do VI edycji przystąpiła rekordowa liczba, prawie 3000 kół naukowych, które przesłały ponad 2200 raportów i prac konkursowych. Poziom przygotowywanych projektów był bardzo wysoki. W najbliższych tygodniach prace laureatów pojawią się na kanałach Facebook i YouTube „Być jak Ignacy”.

Kolejna edycja programu wystartuje już we wrześniu 2022 r.