W 76. rocznicę kapitulacji jednego z najważniejszych powstań w dziejach Polski – Powstania Warszawskiego, na Placu Męczenników Warszawskiej Woli, odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „Sakramentki i redemptoryści w Powstaniu Warszawskim.”

Mecenasem wystawy jest Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza, która wsparła także wydanie publikacji oraz jej tłumaczenie na język angielski. Wystawa objęta jest Patronatem Honorowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Współorganizatorem uroczystości otwarcia wystawy był Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych i Fundacja Skrzydła Chwały.

Wystawa została przygotowana w oparciu o książkę o. dr hab. prof. UKSW Pawła Mazanki „Boję się śmierci pod gruzami. Sakramentki i Redemptoryści w Powstaniu Warszawskim”. Jest to publikacja naukowo-badawcza, dotycząca tragicznych losów sióstr z zakonu sakramentek oraz ojców redemptorystów, zamordowanych podczas pełnienia posługi duchowej w czasie Powstania Warszawskiego.