W Katowicach, w siedzibie Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności, ogłoszono program wsparcia dla zasłużonych podczas stanu wojennego. Górnicy, którzy brali udział w strajku w kopalni „Wujek” w grudniu 1981 roku mogą otrzymać nawet do 900 zł dofinansowania rocznie na rachunki za gaz.

O pomoc górnicy mogą ubiegać się już od 13 czerwca 2018 r. w ramach programu zainicjowanego w 2016 r. przez Fundację PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza „Rachunek wdzięczności PGNiG”. Wsparcie może otrzymać nawet 3500 uczestników strajku.

Kwota wsparcia finansowego wynosi do 900 zł brutto. W praktyce oznacza to, że duża część obrońców kopalni w ogóle nie będzie płaciła za gaz.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo przykłada bardzo dużą wagę do upamiętniania ważnych wydarzeń historycznych. Wśród nich nie mogło zabraknąć strajku w Kopalni Węgla Kamiennego „Wujek”. „Rachunek wdzięczności PGNiG” – to wyraz podziękowania dla bohaterów tego wydarzenia – powiedział Piotr Woźniak, Prezes Zarządu PGNiG SA.  – Szczególnie w tym roku, gdy obchodzimy 100. rocznicę odzyskania niepodległości, bohaterom walki o wolną Polskę należy się pamięć – dodał Prezes Woźniak.

Zasady przystąpienia do Programu dla bohaterskich górników są bardzo proste. Wszyscy, którzy byli zatrudnieni w Kopalni Węgla Kamiennego „Wujek” w Katowicach w dniach od 13 do 16 grudnia 1981 roku i posiadają aktualną, zawartą z PGNiG Obrót Detaliczny umowę kompleksową dostarczania paliwa gazowego są beneficjentami Programu – powiedział Henryk Mucha, prezes zarządu PGNiG Obrót Detaliczny. –  Od przystąpienia do programu dzieli już Państwa tylko jeden krok, a ten krok warto skierować do jednego z naszych Biur Obsługi Klienta, które czekają na Państwa na terenie całego kraju – dodał.

„Rachunek wdzięczności PGNiG” realizowany jest przez Fundację PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza, w ramach programu „Rozgrzewamy Polskie Serca”, we współpracy ze Śląskim Centrum Wolności i Solidarności.

Spacyfikowany strajk górników z kopalni „Wujek” stał się symbolem oporu Polaków wobec stanu wojennego. Wszystkim, którzy wówczas stanęli w obronie godności
i w imię solidarności, jesteśmy winni pamięć, szacunek i wdzięczność. Program Fundacji PGNiG jest tego świetnym przykładem, który może zainspiruje innych, by krzewić pamięć o bohaterach stanu wojennego
– mówi Robert Ciupa, dyrektor Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności.

Jak uzyskać wsparcie?

Osoby zainteresowane uczestnictwem w programie mogą zgłosić się do dowolnego Biura Obsługi Klienta PGNiG Obrót Detaliczny (PGNiG OD), zadzwonić na numer Contact Center PGNiG OD lub odwiedzić stronę internetową www.pgnig.pl/dla-domu/oferty-specjalne/rachunek-wdziecznosci. Niezbędne jest wypełnienie dokumentów, pozostawienie ich w Biurze Obsługi Klienta (BOK) na terenie całej Polski lub odesłanie pocztą.

Program „Rachunek wdzięczności PGNiG”

„Rachunek wdzięczności PGNiG” został zainicjowany w Warszawie w 2016 r. jako program skierowany do Powstańców Warszawskich. W ramach przedsięwzięcia otrzymują oni dofinansowanie w wysokości do 900 zł rocznie na rachunki za gaz zakupiony od PGNiG. Do tej pory do programu przystąpiło 529 bohaterów Powstania Warszawskiego.

Program „Rachunek Wdzięczności PGNiG” otrzymał w 2016 r. prestiżową nagrodę „Strażnik Pamięci”. Celem tej inicjatywy – organizowanej przez tygodnik „Do Rzeczy” – jest uhonorowanie osób i instytucji dbających o odnowienie, przechowanie lub przywrócenie pamięci o ważnych wydarzeniach z przeszłości Polski. Został także doceniony w konkursie „Liderzy Świata Energii”, w kategorii CSR (Społeczna Odpowiedzialność Biznesu). Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza została laureatem tego wyróżnienia w 2017 roku.