30 listopada 2016 r. w siedzibie „Przystanku Historia” Instytutu Pamięci Narodowej odbyła się uroczysta prapremiera filmu dokumentalnego „Ziemia Przemówiła”.

Gośćmi TVP Opole i Fundacji PGNiG byli twórcy dokumentu, naukowcy, którzy przyczynili się do poznania prawdy o wydarzeniach przedstawianych w produkcji oraz rodziny pomordowanych Żołnierzy. Natomiast premiera telewizyjna filmu miała miejsce na kanale TVP1 5 grudnia o godzinie 23.00

Obraz opowiada o jednej z największych zbrodni komunistycznych na Żołnierzach Wyklętych. W wyniku przeprowadzonej przez UB prowokacji podstępnie zamordowano blisko 200 żołnierzy NSZ, a ślady zbrodni na niemal
70 lat ukryła ziemia. Produkcja filmu powstała przy wsparciu Fundacji PGNiG.

We wrześniu 1946 roku żołnierze z oddziału legendy Podbeskidzia kpt. Henryka Flame ps. „Bartek” byli przekonani, że trwa akcja ewakuacji ich na zachód. W rzeczywistości była to operacja Urzędu Bezpieczeństwa, któremu udało się wprowadzić w szeregi oddziału swoich agentów. Zgrupowanie Narodowych Sił Zbrojnych dowodzone przez „Bartka” zostało podzielone na trzy transporty, które z Podbeskidzia miały jechać
na zachód. Wszystkie zatrzymały się na Opolszczyźnie. Żołnierze dostali kolację, w trakcie której częstowano ich zatrutym alkoholem. O świcie zaczęła się likwidacja – niektórych rozstrzelano, część zaś wysadzano w powietrze w budynkach, w których poprzedniego wieczora położyli się spać.

Wszystkie ślady po „Operacji Lawina” starano się skrzętnie zacierać. Ciała zamordowanych zasypano w ziemi, a dokumenty zniszczono. Do niedawna wiedza o przebiegu i rezultacie prowokacji w dużej mierze opierała się tylko na przypuszczeniach. Teraz podejrzenia te potwierdzają ślady odkryte przez historyków Instytutu Pamięci Narodowej. Zespół prof. Krzysztofa Szwagrzyka od kilku lat poszukiwał śladów tej zbrodni w Barucie, w okolicy Łambinowic i na terenie starego niemieckiego lotniska pod Starym Grodkowem. Równocześnie trwało też śledztwo IPN w tej sprawie. Szczątki żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych z oddziału kpt. Henryka Flame ps. „Bartek” udało się odnaleźć dopiero w marcu 2016 roku.

Zapraszamy gorąco do obejrzenia tego przejmującego dokumentu. Byliśmy zaangażowani w jego produkcję.