11 maja 2022 r. poznaliśmy Zwycięzców II edycji programu edukacyjno-ekologicznego EKO-czynni organizowanego przez Fundację PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza. Komisja Konkursowa spośród wszystkich przesłanych projektów wybrała Laureatów II edycji programu!

EKO-czynni to program skierowany do szkół ponadpodstawowych, uczniów takich szkół oraz nauczycieli w nich pracujących.
Cele przedsięwzięcia, które przyświecają wszystkim działaniom programu i konkursów organizowanych w jego ramach to przede wszystkim edukacja ekologiczna młodzieży, kształtowanie proekologicznych postaw wśród uczniów oraz wsparcie inicjatyw szkolnych związanych z ochroną środowiska.

Osoby zainteresowane udziałem w programie mogły wziąć udział w dwóch konkursach. Konkurs EKO-projekty skierowany był do zespołów szkolnych. Zespoły mogły zgłosić plan realizacji projektu związany z ochroną środowiska według wybranych kategorii lub zainicjować swoją tematykę związaną z działaniem na rzecz natury.
Drugi konkurs EKO-reakcje skierowany był do uczniów indywidualnych i podzielony był na comiesięczne etapy, z których każdy miał inny temat oraz zadanie konkursowe.

Pula dofinansowań i nagród w konkursach wynosiła ponad 400 000 złotych.
Laureaci I, II oraz III miejsca konkursu EKO-projekty oprócz nagród pieniężnych otrzymali również zestawy nagród rzeczowych. Nagrodami w zestawie były: nasiona i biohumus dla pszczół, lunchbox, woskowijka, naturalna szczoteczka do zębów, zestaw lampek do roweru, krokomierz Xiaomi Mi Band 5, kolorowe skarpetki, ręcznik treningowy, termos z sitkiem, poduszka “rogal” na szyję, głośnik bluetooth, zakładka do książki z nasionami.

Wyróżnione w konkursie zespoły otrzymały eko-zestawy, a wśród nich:

I zestaw “Zbieramy=pomagamy”
– pojemnik na nakrętki plastikowe

II zestaw “Zielona przestrzeń”
– komplet roślin i narzędzi do posadzenia rabatki

III zestaw “Eko-dojazd”
– parking rowerowy

IV zestaw ”Mniej plastiku”
– źródełko wody pitnej

V zestaw “Więcej bioróżnorodności”
– zestaw domków dla owadów i budek lęgowych dla ptaków

VI zestaw “Czyste powietrze”
– czujnik powietrza Airly PM z rocznym abonamentem

239 zespołów pracowało nad projektami do konkursu EKO-projekty. Ostatecznie do konkursu zgłoszonych zostało łącznie 138 różnorodnych projektów ekologicznych zmian.

11 maja na stronie eko-czynni.pl zostały ogłoszone wyniki konkursu.

Laureatami w konkursie EKO-PROJEKTY zostali:
1. Piotr Ignaszak z Zespołem „Zielone Bielice”, Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Powstańców Wielkopolskich w Bielicach
2. Piotr Sobiesiak z Zespołem „Plastykowy plastik”, Liceum Plastyczne im. Wojciecha Gersona
3. Mirosław Wojnowski z Zespołem „MirMar”, Centrum Kształcenia Zawodowego w Siedlcach

Ponadto Komisja wybrała dodatkowo dwa zespoły, które otrzymają dofinansowanie swoich projektów ekologicznych:
1. Emilia Rainert z Zespołem „eko PP”, Szkoła Przysposabiająca do Pracy
2. Jaroslaw Rumianowski z Zespołem „Fotowoltaika 1TA”, Zespół Szkół Zawodowych im. Marii Skłodowskiej-Curie w PłocWyróżnienia Komisja przyznała Zespołom:

1. Małgorzata Fik z Zespołem „Bystrzaki”, Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bystrej
2. Karolina Wojcieszak z Zespołem „ZSBD-Art-Eko”, Zespół Szkół Budowlano-Drzewnych im. Bolesława Chrobrego
3. Aneta Jablonska z Zespołem „Radoryz”, Zespół Szkół im. Władysława Tatarkiewicza w Radoryzu Smolanym
4. Piotr Sobiesiak z Zespołem „Plastycy Naturze”, Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Wojciecha Gersona
5. Iwona Wilczyńska-Kałużna z Zespołem „Jakie zagadki kryje nasz las?”, Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Braci Kostaneckich w Zagórowie
6. Sylwia Matuszewska z Zespołem „Klub Kreatywnych”, Zespół Szkół Samochodowych i Budowlanych im. Leonarda da Vinci w Głogowie
7. Agata Fido z Zespołem „Bocheńscy Ekolodzy 1d”, I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Kazimierza Wielkiego
8. Ewa Banasik z Zespołem „Przyrodnicza”, Zespół Szkół Przyrodniczych i Branżowych
9. Monika Rychlik z Zespołem „SMS-LO”, Zespół Licealno-Sportowy im. Mikołaja Kopernika w Aleksandrowie Łódzkim
10. Agnieszka Rośleń z Zespołem „Wyspian”, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Kwidzynie
11. Agnieszka Głodowska z Zespołem „Jak w ulu”, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Somoninie im. Józefa Wybickiego

Laureaci konkursu EKO-reakcje otrzymywali w ramach nagród głównych: rowery miejskie za I, II i III miejsce w każdym etapie. W konkursie przeznaczona została pula 100 nagród w postaci kart prezentowych do salonów Empik o wartości 100 zł przyznawanych w ramach wyróżnień.

Ilość zgłoszonych prac we wszystkich etapach konkursu EKO-reakcje wyniosła ponad 350.

Komisja konkursowa w każdym z etapów konkursu EKO-reakcje przyznała:

I etap
Podium:
1. Bartosz Norek
2. Anna Śnieg
3. Lena Dogiel

II etap
1. Julia Masłowska
2. Klaudia Burzyńska
3. Amelia Kopczacka

III etap
1. Kinga Marta Dziurdzińska
2. Wiktoria Szymańska
3. Mateusz Sieczka

IV etap
1. Emilia Dul
2. Hanna Podgórska
3. Lena Sowa
oraz 25 wyróżnień.

Program był prowadzony pod patronatem Ministra Edukacji i Nauki, Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Uniwersytetu Warszawskiego, Politechniki Warszawskiej, School of Form oraz Polskiego Radia.