Potężna moc, piekielne przyspieszenie, jazda z prędkością bliską 370 km/h i hamowanie, które z 200 km/h do zera trwa niewiele dłużej niż mrugnięcie okiem. Do tego potężne przeciążenia towarzyszące każdej zmianie kierunku jazdy. Takie emocje można poczuć podczas jazdy bolidem Formuły 1.

Bolid Scuderia AlphaTauri przemierza Polskę. Od 1 września zawita do Muzeum Gazowni Warszawskiej, prowadzonej przez Fundację PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza. Skąd pomysł na wizytę bolidu F1 w muzeum?

– W naszej fundacji realizujemy kilka programów edukacyjnych. Część z nich to programy ogólnopolskie, kierowane do szkół i przedszkoli. Część warsztatów realizowana jest właśnie w Muzeum Gazowni Warszawskiej – mówi Kinga Szewczyk, prezes fundacji PGNiG – W ramach działań edukacyjnych chcemy przybliżyć dzieciom i rodzicom tematykę F1. Na dobry początek roku szkolnego zorganizowaliśmy wystawę bolidu Scuderia Alpga Tauri. Liczymy, że ta atrakcja dla zwiedzających będzie swoistym „napędem do nauki” – dodaje.

Tradycja i nowoczesność

Muzeum Gazowni Warszawskiej to miejsce, które opowiada o rewolucji technicznej przełomu XIX – XX wieku. Pokazuje przemiany dotyczące oświetlenia ulicznego w Warszawie, ale też historię wykorzystania gazu w gospodarstwach domowych, życiu społecznym i towarzyskim mieszkańców stolicy. Przybliża także postać i dokonania prekursora światowego przemysłu wydobywczego ropy naftowej – wybitnego polskiego wynalazcy i działacza niepodległościowego Ignacego Łukasiewicza.

– Bolid F1 to pokazanie jak można osiągnąć sukces. Ile czasu poświęcisz na trudną i żmudną pracę, tyle możesz uzyskać z niej nagrody i satysfakcji – mówi Piotr Gnidiuk, p.o dyrektora Muzeum Gazowni Warszawskiej – Zapraszamy do oglądania bolidu, zwiedzania naszego muzeum i zapisów na warsztaty edukacyjne z naszej oferty.

Bolid w malowaniu na sezon 2023 można oglądać w siedzibie muzeum na ul. Krzyżanowskiego 7 do 21 września. Harmonogram zwiedzania dostępny na muzeum.